Prečo mám rád slovenčinu, Slovensko

Malý kúsok zemegule

vám teraz chcem predstaviť,

prečo je mi srdcu milé,

prečo práve tu chcem žiť.

Nad nami sa hrdo týčia

kopce, štíty, pohoria.

Medzi nimi prekrásne sú

plesá, lúky, údolia.

A aj keď tu more nie je,

inej vody máme dosť.

Priehrady a rieky krásne

slúžia v lete pre radosť.

Šťastie mám, že nie som sama,

je tu so mnou moja mama,

rodina a priatelia,

s nimi vždy je zábava.

Priamo v srdci Európy mám

moje šťastné bydlisko.

Krajina, čo opisujem,

nazýva sa Slovensko

Lucia Majeránová, 5.B

Úspech Lucky Majeránovej

Každý rok sa žiaci Základnej školy na Saratovskej ulici v Leviciach zapájajú do literárnej súťaže PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO. Cieľom súťaže je podchytiť, rozvíjať a prehĺbiť záujem žiakov o slovenčinu a Slovensko, o významných dejateľov Slovenska a nášho regiónu formou slohových úloh, pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok v podobe prozaických žánrov a básní.

Tento rok sa niesol v znamení výročí významných osobností v dejinách slovenského národa: 245. výročie narodenia Antona Bernoláka, 135. výročie narodenia Ľudmily Podjavorinskej, 100. výročie narodenia Ľuda Zúbka, 85. výročie narodenia Eleny Čepčekovej.

V celoslovenskom kole s medzinárodnou účasťou získala žiačka našej školy Lucia Majeránová z 5.B čestné uznanie, ktoré si prevezme 18. júna 2007 v Miestnom odbore Matice slovenskej v Nových Zámkoch.

Tento jubilejný 15. ročník má pod záštitou prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý odovzdá ocenenia víťazom súťaže v rámci Cyrilo – metodských dní slovenského písomníctva a kultúry.

K dosiahnutému úspechu srdečne blahoželáme.